۱۳۹۱ آبان ۲۰, شنبه

سم زدایی و تمیز کردن روده ها یکی از رازهای بزرگ کاهش وزن

چند روز پیش با یکی از خوانندگان عزیز مجله دنیای ورزش در مورد تمیز کردن دستگاه گوارش به خصوص روده ها صحبتی داشتم مبنی بر این که اساسا نقش تمیز کردن دستگاه گوارش در سلامتی و لاغر شدن چیست؟ به همین جهت مطلب این هفته را به بحثی در مورد تمیز کردن دستگاه گوارش و نقش آن در سلامتی وتناسب اندام اختصاص دادیم.
آیا هیچ وقت فکر کرده اید که چرا اضافه وزن و چاقی به صورت مشکلی غیر قابل حل برای بسیاری از مردم جهان در آمده است؟ چرا با وجود این  روش ها و متدهای بیشمار لاغری، داروها، محصولات لاغری، تبلیغات متعدد، دستگاه ها و تجهیزات لاغری روز بروز به تعداد آدم های چاق دنیا افزوده می شود با آن که تقریبا همه مردم دو عامل کلیدی لاغری را می دانند. این که برای رسیدن به وزن ایده آل باید به اندازه کافی فعالیت بدنی داشت و زیاد هم  پرخوری نکرد. اما شواهد نشان می دهد که همین دستور ساده برای بسیاری ازمردم دنیا به شکل معضلی حل نشدنی در آمده که رسیدن به آن عملاً غیر ممکن است و هیچ راهی ندارد!  آیا شما هم جزء این دسته از افراد هستید و چنین سوالی را دارید؟ آیا شما هم دائما به دنبال راهی برای لاغرشدن می گردید؟ آیا شما هم به این نتیجه رسیده اید که لاغر شدن کار سختی است و احتمالا راه هایی که امتحان کرده اید بی نتیجه  یا موقتی بوده و شما را نا امید کرده اند ؟ پس بهتر است مطلب زیر شامل مقدمه و توضیح در مورد تمیز کردن دستگاه گوارش را بخوانید.
امروزه پزشکان، متخصصین علم تغذیه  و مربیان با تجربه ورزش و تمامی کسانی که به لحاظ علمی و اصولی به  نوعی با مقوله چاق و لاغری سرو کار دارند از نا موفق ترین افراد برای آگاه کردن  اذهان عمومی هستند در مقایسه با سودجویانی که تنها از راه بر انگیختن احساسات مردم چاق پول های کلانی به جیب می زنند و براحتی از زبانی استفاده می کنند که برای چاق ها خوشایند است و به آن ها امید می دهد که به سادگی خوش هیکل می شوند و نیازی به کم خوردن یا درست خوردن و یا تحرک بدنی ندارند! به نظر من بخشی از این ماجرا به این صورت قابل توضیح است که مردم با وجود مشکلات و تعهدات کاری، خانوادگی و اجتماعی وقتی برای اهداف درازمدت  در ارتباط با لاغری و تناسب اندام ندارند و به ناچارهرگونه راه کوتاه مدت را با آن که می دانند درست و منطقی نیست و آنان را به نتیجه مطلوب نمی رساند انتخاب می کنند.
متاسفانه کشوری  که ما در آن زندگی می کنیم  آمار چاقی اش روز بروز بیشتر می شود. در حال حاضر بیش از 65 درصد مردم کانادا چاق هستند و یا از اضافه وزن رنج می برند. در میان افراد چاق عده زیادی به این پدیده زیاد جدی فکر نمی کنند و به عبارتی با خوردن بیشتر به مبارزه منفی دل خوش کرده و می گویند "لذت زندگی در خوردن است!" تا اینجا هیچ مشکلی  نیست! اما طبق آمار وزارت بهداشت کشور کانادا  بیش از 80 در صد موارد مراجعه به پزشکان عمومی یا متخصصین به علت بیماری های  مربوط به چاقی یا اضافه وزن است.  یعنی این که بسیاری از بیماری های قلبی، سکته، دیابت، فشارخون، سرطان های دستگاه گوارش، بیماری های مفصلی و استخوانی، پا درد، کمر درد و یا بیماری هایی نظیر افسردگی، سر درد های معمولی و میگرن با انجام فعالیت های ورزشی (ایجاد تحرک در زندگی) و سالم غذا خوردن قابل پیشگیری و درمان است. خوب، باز هم می توان گفت: لذت زندگی در خوردن و یا کم تحرکی است؟! یا من که نمی خواهم مانکن بشوم پس چرا باید لاغر شوم یا ورزش کنم!
البته همه افراد چاق یا کسانی که اضافه وزن دارند این طور فکر نمی کنند و خوشبختانه در میان این افراد کسانی هم  پیرو راه های اصولی برای تغییر شیوه زندگی خود می باشند.  اما برای عده زیادی این کار به سادگی امکان پذیر نیست. یعنی با اینکه این افراد سعی دارند ورزش را در اولویت های زندگی اشان قرار دهند و به کیفیت غذای خود توجه بیشتری داشته باشند با این حال نمی توانند وزن خود را پایین بیاورند، قادر به کنترل اشتهایشان در مصرف شیرینی جات و غذاهای چرب و پر نمک نیستند. باز هم مریض می شوند، کسالت جسمانی دارند، احساس خستگی می کنند و کم انرژی هستند. چرا؟اگر در ابتدا و انتهای عبارت جستجو علامت (") ( یا quotation بگذارید، مطالبی که در متن آنها عین کلمات وجود دارد داخل عبارت را جستجو و نمایش می دهد ولی اگر در دو سر عبارت جستجو علامت (") قرار ندهید مطالبی که در متن آنها یکی از کلمات داخل عبارت وجود داشته باشد یافت می شود.    تير 1389 - 10 رجب 1431 - 23 ژوئن 2010
فکر می کنید علت چیست؟
غذایی که ما مصرف می کنیم در اثر عمل گوارش از طریق دیواره روده کوچک  به صورت  انقباضات موجی شکل عضلات روده‌ها و با جریان خون جذب سلول ها می‌ شود. دیواره روده‌ها صاف نیست و دارای میلیون‌ها برجستگی پرزمانند به نام ویلای  (villi) می‌باشد. این پرزها با حرکت خود باعث جذب بهتر غذا می شوند. هرچه حرکت این پرزها بیشتر باشد عمل جذب غذا بهتر صورت می گیرد. با گذشت زمان  این پرزها کارایی خود را از دست می دهند و بعبارتی مریض حال می شوند. عواملی که به مرور زمان  باعث از بین رفتن و یا عدم حرکت کافی پرزهای روده می گردند  و جذب غذا را مختل می نمایند عبارتند از استرس، مصرف نوشابه های الکلی، دارو، سیگار، غذاهای پر چرب، نمک و بی خوابی. همچنین  آلودگی هوا، مواد شیمیایی ، افزاینده های غذایی و سایر عوامل زیست محیطی نا مطلوب در کم تحرکی پرزهای روده موثرند. 
بنابر این به عبارتی می توان گفت که ویلای ها  در بدن ما دچار مسمومیت یا سم زدگی می شوند و قادر نیستند که با حرکت خود غذای مصرفی را به سلول های بدن برسانند.  با مریض شدن و یا از کار افتادن  پرزهای روده، بدن ما نمی تواند به خوبی غذای گوارده را جذب کند. در این صورت حتی اگر ما رژیم غذایی خود را تغییر داده و فقط غذاهای سالم بخوریم  یا هر روزهم  ورزش کنیم  بازهم از لحاظ جذب غذا دچار مشکل خواهیم بود ، اضافه وزن داریم، بطور نا خواسته بیشتر می خوریم و نمی توانیم به وزن ایده آل برسیم.
چه اتفاقی می افتد اگر بدن ما قادر نباشد غذای گوارده را به خوبی جذب کند؟
اول ازهمه، ما به غذای بیشتری نیاز داریم-  پس اشتهای ما و در واقع حرص و ولع  برای خوردن غذا بالا می رود. تمایل به خوردن مواد پر چرب و شیرینی جات بیشتر می شود چرا که جذب اینگونه مواد غذایی آسان تر است و پرزهای روده باریک  نیاز به تلاش زیادی ندارند. همچنین  بدن احساس خستگی می کند چرا که غذا به طور کامل در بدن جذب نمی شود. پس انرژی کافی برای انجام فعالیت های روزانه نداریم.
 
وقتی پرزهای روده سالم و پر تحرک نباشند، بدن فکر می کند که در حالت قحطی  (روزه) قرار دارد پس چربی ها به جای سوختن ذخیره می شوند.  در چنین حالتی شما ممکن است بگویید که "من غذای سالم، طبیعی و کم چرب می خورم، به اندازه کافی ویتامین مصرف می کنم". حتی ممکن است عده ای بگویند من هر روز ورزش می کنم و با این حال هنوزعلائمی که به آن ها اشاره شد در این افراد دیده می شود. 
 
بنابراین توجه به این نکته مهم است که اگر پرزهای روده باریک سالم و پر تحرک نباشند،  جذب غذا و ویتامین در بدن با مشکل مواجه می شود. پس شما بیشتر و بیشتر غذا می خورید و در نهایت دچار اضافه وزن و چاقی می شوید. حالا حتما عده زیادی جواب یکی از معماهای لاغری را پیدا کرده اید که چرا ما چاق می شویم، و یا چرا لاغر شدن سخت است.
 
چه باید کرد؟
 
سم زدایی و تمیز کردن روده ها یکی از رازهای بزرگ کاهش وزن است! برای بهبود کارآیی دستگاه گوارش نیاز به تمیز کردن و خانه تکانی روده ها داریم.  با سالم سازی و تمیز کردن دستگاه گوارش کاهش وزن آسان ترمی شود.
  پاسخ به سوالات شما در شمارهای آینده مجله دنیای ورزش چاپ خواهد شد.
 647 704 3462  تلفن تماس:
 


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر