۱۳۹۱ آذر ۲۲, چهارشنبه

راز موفقیت جوان لاغراندامی که توانست با سه ماه تلاش پیگیر به مردی عضلانی تبدیل شود!

(Men’s Fitness) داستان موفقیت جو وارنر سردبیر مجله فیتنس مردان
متن زیر ترجمه مصاحبه با جو وارنر، سردبیر مجله انگلیسی(Men’s Fitness)  است و این که او چگونه توانست در مدت 3 ماه آن چنان تغییر شگفت انگیزی در بدنش ایجاد کند که عکسش روی جلد مجله(Men’s Fitness)  چاپ شود!

جو، لطفا تعریف کن که  چرا و چگونه توانستی  فیزیک بدنت را تا این حد عوض کنی؟
وقتی 30 سالم شد یکدفعه به خودم گفتم که شاید دیگر هیچوقت نتوانم بدنم را آن طوری که همیشه دلم می خواست و آرزویم بود ببینم. بخصوص عضلات شش تیکه شکمم که همیشه مثل رویایی شیرین ذهنم را به خود را مشغول می کرد. به همین دلیل تصمیم گرفتم که هر چه زودتر با یک مربی بدنسازی حرفه ای مشورت کنم. قبل از آن از خودم پرسیدم آیا روزنامه نگاری که سالهای متمادی عادتش نوشیدن آبجو و خوردن بیسکویت شده بود و تمایل زیادی برای نشان دادن بدن لختش نداشت، می تواند روزی عکسش را روی جلد مجله (Men’s Fitness) چاپ کند؟ برای پیدا کردن جواب این سوال با نیک میشل که یکی از معروفترین مربیان بدنسازی در لندن یا بهتر بگویم در اروپا است تماس گرفتم. 
خوب آیا به هدفت رسیدی؟
بله، توانستم در 12 هفته 8 کیلو از وزن چربی کم و 12 کیلو به وزن عضلاتم اضافه کنم و این پیشرفت در حالتی اتفاق افتاد که تشخیص اولیه مربی بدنسازی ام در مورد وضعیت بدنی من اصلا امیدوار کننده نبود. نیک میشل بعد از انجام تست های اولیه معتقد بود که بدن من از نوع اکتومورف، یعنی ساختار استخوانی با بافت عضلانی کم و چربی بسیاراست. (توضیح اینکه افراد اکتومورف معمولا گیاه خوار هستند یعنی در رژیم غذایی شان پروتئین کافی دریافت نمیکند. این افراد شغل پراسترس دارند و ساعت های طولانی ورزشهای استقامتی میکنند)
میشل گفت که برای ایجاد تغییردر چنین ترکیب/ساختار بدنی لازم است که از بافت چربی بدن به طور قابل ملاحظه ای کم و به میزان زیادی بافت عضلانی  بدن افزایش یابد. اول از هرچیز نوع غذا خوردنم بایستی تغییر می کرد. پس از 21 سال رژیم گیاه خواری، خوردن گوشت و مکمل های غذایی را شروع کردم و بدنم را از حالتی که بود به چیزی که امروز می بینید تغییر دادم! البته استفاده از مکمل های غذایی پالیکوین مانند امگا 3، روی و منیزیم نیز در این مدت به من کمک کرد که بتوانم 10 درصد چربی بدن خود را پایین آوردو 12 کیلو به وزن عضله خود اضافه نمایم.  
خوب حالا چی؟ آیا همان برنامه  ورزشی توام با رژیم غذایی پر پروتئین با مکمل ها ادامه می دهی یا تصمیم داری کار دیگری انجام دهی؟
هدف بعدی من رسیدن به وزن 80 کیلو با چربی 10 درصد است چون فکر می کنم درشرایط فعلی من این هدف به هیچ وجه دور از واقعیت نیست. ورزش های فعلی من شامل سوپرست، تری ست و دراپ ست است با زمان استراحت تقریبا کم بین تمرین هایم و ادامه تمرین تا آستانه خستگی شدید که اصلا کار راحتی نیست!
در مدت 12 هفته گذشته چه چیز برایت از همه سخت تر بود؟
مشروب نخوردن! فکر می کنم این بزرگترین فداکاری بود که در حق خودم کردم. چندین مهمانی دوستانه مشروب خوری را از دست دادم. اولش خیلی برایم سخت بود که مثلا در یک بار به جای مشروبات الکلی آب سفارش دهم ولی به سرعت توانستم از مشروب خوری دست بردارم و بیشتر آب بنوشم.
پیش بینی می کردی در این دوران چه چیز برایت سخت باشد ولی این طور نبود؟
خوردن گوشت! من به مدت 21 سال رژیم گیاه خواری داشتم ولی توانستم به سرعت عادات غذایی ام را تغییر دهم و از خوردن گوشت لذت ببرم.  الان می فهمم که خوردن گوشت نه تنها باعث شد که من تمرکز بهتری از نظر فکری داشته باشم بلکه در حال حاضر سطح انرژی من عالی است. در طول 12 هفته گذشته من حتی برای صبحانه گوشت قرمز خوردم و از این کار بسیار لذت بردم.
در طول این دوره تغییر چه نگرانی هایی داشتی؟
نگرانی خاصی نداشتم. بیشتر از هرچیز بسیار مشتاق بودم که ببینم آیا می توانم به فرم بدنی که در آرزویش بودم برسم! شاید در ابتدا کمی استرس داشتم چون فکر می کردم کار بسیار سختی را شروع کرده ام ولی سختی این دوران ارزشش را داشت که به چنین نتیجه عالی برسم.
آیا قبل از این دوره تغییر ورزش می کردی و اگر جواب این سوال مثبت است چه ورزشی؟
بله من ورزش می کردم ولی نه به صورت جدی و موثر. خیلی می دویدم و تمریناتم در باشگاه بدن سازی بیشتر روی عضلات ظاهری  یعنی بزرگ شدن سر شانه ها، جلوی بازو و سینه بود.  (Mirror muscles)شاید بتوان گفت که تقریبا هیچ وقت روی پاهایم کار نکرده بودم.  بیشتر ازاین که بخواهم تمرین های متفاوت چند مفصلی و مركب  انجام دهم از تمرین های ساده  مثل جلوی بازو استفاده می کردم. میشل به من یاد داد که هرگز به مدت طولانی در یک جلسه تمرین نکنم و در انتخاب تمرینها هشیارتر باشم و طول زمان تمرین را نیز به حداقل برسانم. ما در این دوره بیشتربه تمرینهای عضلات مخالف (Agonist & Antagonist) و حداقل استراحت بين ست ها پرداختیم برای آن که زودتر چربی بدن من پایین بیاید، ترشح هورمون رشد در بدنم زیاد شود که نهایتا به بافت عضلانی بدنم بیافزایم.
در طول زمان تغییر به جز تمرین چه تغییراتی در نحوه زندگی ات ایجاد کردی؟
من روی کارم تمرکز بهتری داشتم. فکر می کنم  از جمله مزیت های تمرین سخت آزاد شدن نیروهای منفی و استرس است. با آن که تمرین با میشل بسیار سخت و طاقت فرسا بود و مرا به شدن خسته می کرد ولی صبحها به محض بیدار شدن منتظر بودم که با او تمرین کنم.
مهمترین چیزی که در زمینه تناسب اندام و تمرین های قدرتی  در طول زمان تغییر یاد گرفتی چه بود؟
من درباره مهمترین چیزی که در این دوران یاد گرفتم با همه صحبت می کنم. مهمترین نکته داشتن جدیت و حس وفاداری به باشگاه و آشپزخانه است. اگرهرکسی در زمان تمرین  100 درصد از خود مایه بگذارد و در محل کار و خانه 100 در صد به برنامه غذایی اش وفادار بماند حتما به هدف می رسد. در چنین حالتی امکان دست نیافتن به هدف کاملا صفر است.
عکس جو روی جلد مجله فیتنس در ماه سپتامبر
مهمترین چیزی که به طور کلی  در این دوره یاد گرفتی چه بود؟
این که در زمان تمرین مغز زودتر از عضلات خسته می شود. بسیار جالب است که بدانید با یک مربی آگاه بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید میتوانید یک حرکت سنگین را تکرار کنید در صورتیکه وقتی به تنهایی ورزش می کنید هر لحظه و به هر دلیل تمرین را متوقف می کنید که همین باعث میشود نتیجه لازم به دست نیاید. در طول تمرین مواقعی پیش آمد که فکر میکردم دیگر قادر به ادامه نیستم اما همیشه تشویق میشل و گاهی ضرباتی که به پشتم میزد باعث میشد که ادامه دهم و یاد گرفتم که چطور با نگرش مثبت همه کارها ممکن میشود. هرگز نگذارید که ذهن تان شما را از مبارزه بازدارد.
چه توصیه ای داری برای جوانانی که دوست دارند بدنشان مثل تو عضلانی بشود؟
هدفی برای خود انتخاب کنند که واقعی و قابل دستیابی باشد. برنامه غذایی و استفاده از مکمل های غذایی بسیار مهم است، برای رسیدن به چنین هدفی فقط تمرین بدنی کافی نیست.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر