۱۳۹۱ مهر ۳, دوشنبه

آیا میزان نیروی جنسی شما کم شده است؟

نقش مواد شیمیایی و رابطه آن با هورمون های جنسی

در مطلب قبل، برخی از علل کاهش نیروی جنسی درارتباط با تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) ذکر شد.  در پایان مطلب هفته قبل به استفاده زیاد از مواد شیمیایی و تاثیر آن در ترشح هورمون تستوسترون اشاره شد. مطلب این هفته به توضیح در مورد نقش مواد شیمیایی و رابطه آن با ترشح هورمون تستوسترون و نیز هورمون استروژن اختصاص دارد.
چنانچه به یاد داشته باشید گفتیم که تستوسترون هورمون اصلی بدن مردان است. نقش هورمون تستوسترون تضمین سلامت جسمانی، نیروی جنسی و روابط احساسی مردان است. این هورمون در بیضه ها و از زمان بلوغ جنسی آغاز می شود.
استروژن نیز هورمون جنسی زنانه است . ترشح این هورمون در بدن دختران به هنگام بلوغ باعث رشد سینه، رحم و تخمدانها می شود. این هورمون  مسئول تخمک گذاری ، لقاح و بارداری در زنان است.

جالب است بدانید که هورمون تستوسترون هم در مردان وهم در زنان  تولید می شود. همانطور که هورمون استروژن هم در زنان  وهم در مردان ترشح می شود. البته ترشح هر یک از این هورمون های جنسی در جنس مخالف به میزان بسیار محدود است و چنانجه میزان آن از حدی بالاتر رود یعنی آن شخص چه زن و چه مرد با اختلال هورمونی مواجه است. به عنوان مثال زنانی که صورت یا بدنشان بیش از حد نرمال موهای سیاه دارد میزان بالاتری از هورمون تستوسترون دارند و یا ترشح بیش از اندازه طبیعی استروژن در مردانی که صدای زنانه دارند و یا بدن یا رفتارشان بیشتر زنانه است تا مردانه.  خوب این اختلالات هورمونی می تواند فقط مربوط اختلالات شیمیایی باشد که صرفا به دلایل خاص پزشکی در سیستم هورمونی مردان و زنان پیش می آید و خارج از بحث این مقاله است. اما مسئله به اینجا ختم نمی شود و متاسفانه عواملی در محیط زیست وجود دارند که می توانند باعث این اختلالات هورمونی شوند و یا آنکه اینگونه اختلالات را تشدید کنند.
امروزه همه می دانیم که محصولات غذایی بخصوص گوشت، لبنیات و میوه ها در بیشتر کشورهای صنعتی به وسیله هورمون تولید می شوند. هورمون یا مواد شیمیایی که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند به نوعی کار استروژن را انجام می دهند. به این معنا که علم و تکنولوژی امروز با ترکیب مواد شیمیایی آزمایشگاهی به تولید و رشد حیوانات سبزیجات و میوه ها سرعت می بخشد. همینطور درساخت و تولید انواع آفت کش ها، کودهای شیمیایی، محصولات آرایشی-بهداشتی، محصولات تمیزکننده، محصولات غذایی با رنگهای صنعتی ومهم تر از همه  فراورده های پلاستیکی موادی به کار می رود که  به نوعی مانند استروژن (هورمون زنانه) عمل می کنند.
مثلا گوشتی که ما می خوریم گوشت حیوانات نرعقیم شده ای هستند که به خاطر داشتن گوشت نرم تر و لذیذ تر(!) با هورمون استروژن رشد کرده اند. محصولات آرایشی بهداشتی مورد استفاده، انواع و اقسام ظروف پلاستیکی، ظروف یک بار مصرف وبطری های آب پلاستیکی حاوی مواد شیمیایی هستند که میزان استروژن در بدن مردان و زنان را از حد مجاز بالاتر می برند. استفاده بیش از حد ازهورمون استروژن در دنیای امروز به نحوی دنیا را به سمت زن شدن می برد.  کم شدن نیروی جنسی مردان و چاقی های بی رویه مردان و زنان از پیامد های وجود بیش از اندازه هورمون استروژن در محیط زیست است. محصولات شیمیایی استروژنیک در دنیای صنعتی امروز عملکرد جنسی بدن مردان را مختل کرده به طوری که متاسفانه نسل مرد و صفات مردانه را در دنیای انسانی ها و حیوانات با خطر مواجه کرده است.

نتیجه یک تحقیق دانشگاهی از میزان ماهی های نر و ماده در آب های محل دفن فضولات شیمیایی کارخانه ای مبتنی بر این است که نسل ماهی، لاک پشت و سوسمار نر رو به انقراض است. همینطور که می بینیم تکنولوژی همیشه هم خوب نیست! و می تواند جنبه های منفی هم برای بشربه ارمغان آورد!

آمارسرسام آور سرطان پروستات در مردان و سرطان سینه در زنان از دیگر نتایج تلخ این دستکاری علمی در هورمون های جنسی است که متاسفانه در کشورهای پیشرفته دنیا از جمله آمریکای شمالی هر روزه با آن روبرو هستیم.

حال با دانستن این مطلب چه می توان کرد؟
اگر احساس می کنید که نیروی جنسی اتان کمتر شده، از قسمت ران ها و باسن چاق می شوید. خصوصیات مردانه اتان مثل قدرت بدنی و حجم عضلاتتان کمتر شده، در قسمت سینه و پشت بازوهایتان چربی بیشتر شده است آن را جدی بگیرید. 

راههای مبارزه با استروژن حاصل از عوامل زیست محیطی

بدنتان را ازاستروژن  تمیز کنید. فیبر های گیاهی و پوست میوه ها سیستم گوارش شما را بهتری تمیزکننده های دستگاه گوارش هستند.  تا جایی که می توانید از مواد شیمیایی استفاده نکنید. برای نوشیدن آب به جای بطری های پلاستیکی از ظروف استیل یا شیشه ای استفاده کنید. با ورزش میزان چربی بدنتان را کاهش دهید. از خوردن غذاهای فوری و بسته بندی شده که حاوی مقادیر زیادی افزاینده های شیمیایی هستند خودداری کنید. اگر برایتان امکان دارد ازمحصولات بهداشتی و آرایشی گیاهی استفاده نمایید. انواع و اقسام رنگ مو، شامپوها، نرم کننده ها، کرم های شیمیایی گران قیمت، اسپری های زیر بغل، عطر و ادوکلن، لاک ناخن و هرگونه مواد خوراکی آماده با بسته بندی های کاغذی ، کنسروها دارای مواد شیمیایی هستند که در بدن شما میزان استروژن را از حد عادی بالاتر می برند. به گیاهان و زندگی طبیعی روی آورید. با گیاهان دارویی دوست باشید. گوشت، میوه  و سبزیجات را اگر برایتان مقدور است از فروشگاه های ارگانیک تهیه کنید. 
  آذر ویژه - مربی بدنسازی
 647 704 3462

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر